Tine 2.0 - en to it translation catalogue (37 entries)

en: Inventory item | Inventory items
it[0]: Voce inventario
it[1]: Voci inventario

en: Name
it: Nome

en: Status
it: Stato

en: Inventory ID
it: ID Inventario

en: Description
it: Descrizione

en: Location
it: Luogo

en: Invoice date
it: Data fattura

en: Invoice
it: Fattura

en: Price
it: Prezzo

en: Warranty
it: Garanzia

en: Item added
it: Voce aggiunta

en: Item removed
it: Voce rimossa

en: The active number must be less than or equal total number.
it: Il numero attivo deve essere minore o uguale al numero totale

en: General
it: Generale

en: Enter description
it: Inserisci descrizione

en: Added
it: Aggiunto

en: Removed
it: Rimosso

en: Total number
it: Numero totale

en: Available number
it: Numero disponibile

en: Accounting
it: Contabilità

en: Depreciate
it: Svalutato

en: Default Inventory Item Container
it: Contenitore voci inventario predefinito

en: The default container for new items
it: Contenitore predefinito per nuove voci

en: Inventory Status Available
it: Stato Inventario Disponibile

en: Possible status.
it: Stati possibili.

en: ordered
it: ordinato

en: available
it: disponibile

en: defect
it: difetto

en: missing
it: perso

en: removed
it: rimosso

en: unknown
it: sconosciuto

en: Inventory CSV import
it: Importa inventario via CSV

en: Import list (###CURRENTDATE###)
it: Importa elenco (###CURRENTDATE###)

en: Items imported on ###CURRENTDATE### at ###CURRENTTIME### by ###USERFULLNAME###
it: Articoli importati da ###USERFULLNAME### - ###CURRENTTIME### ###CURRENTDATE###

en: All Inventory Items
it: Tutte le Voci di inventario

en: All existing Inventory Items
it: Tutte le voci di Inventario esistenti

en: Inventory
it: Inventario
