Tine 2.0 - en to de translation catalogue (38 entries)

en: Inventory item | Inventory items
de[0]: Inventar Gegenstand
de[1]: Inventargegenstände

en: Inventory item list | Inventory item lists
de[0]: Inventarliste
de[1]: Inventarlisten

en: Inventory ID
de: Inventar ID

en: Description
de: Beschreibung

en: Location
de: Standort

en: Invoice date
de: Rechnungsdatum

en: Invoice
de: Rechnung

en: Price
de: Preis

en: Cost Center
de: Kostenstelle

en: Warranty
de: Garantie

en: Item added
de: Aufgenommen

en: Item removed
de: Entfernt

en: The active number must be less than or equal total number.
de: Die verwendbare Anzahl muss geringer oder gleich wie die Anzahl sein.

en: General
de: Allgemein

en: Enter description
de: Beschreibung eingeben

en: Added
de: Hinzugefügt

en: Removed
de: Entfernt

en: Total number
de: Totale Anzahl

en: Available number
de: Verfügbare Anzahl

en: Accounting
de: Buchhaltung

en: Cost center
de: Kostenstelle

en: Depreciate
de: Abschreibung

en: Default Inventory Item Container
de: Standardinventarliste

en: The default container for new items
de: Der standard Container für neue Gegenstände

en: Inventory Status Available
de: Inventar Status verfügbar

en: Possible status.
de: Möglicher Status

en: ordered
de: Bestellt

en: available
de: Verfügbar

en: defect
de: Defekt

en: missing
de: Vermisst

en: removed
de: Entfernt

en: unknown
de: Unbekannt

en: Inventory CSV import
de: Inventar CSV Import

en: Import list (###CURRENTDATE###)
de: Importierte Liste (###CURRENTDATE###)

en: Items imported on ###CURRENTDATE### at ###CURRENTTIME### by ###USERFULLNAME###
de: Gegenstände importiert am ###CURRENTDATE### um ###CURRENTTIME### von ###USERFULLNAME###

en: All Inventory Items
de: Alle Inventargegenstände

en: All existing Inventory Items
de: Alle existierenden Inventargegenstände

en: Inventory
de: Inventarisierung
