Tine 2.0 - en to th translation catalogue (158 entries)

en: Personal account | Personal accounts
th[0]: บัญชีส่วนตัว

en: Quick search
th: ค้นหาอย่างรวดเร็ว

en: Year
th: ปี

en: Extra free times
th: เวลาว่างพิเศษ

en: Description
th: การอธิบาย

en: Miscellaneous
th: เบ็ดเตล็ด

en: Extra free time | Extra free times
th[0]: เวลาว่างพิเศษ

en: Type
th: ประเภท

en: Days
th: วัน

en: Expiration date
th: หมดเขตวันที่

en: Free Time | Free Times
th[0]: เวลาที่ว่าง

en: Employee | Employees
th[0]: ลูกจ้าง

en: Account
th: บัญชี

en: Status
th: สถานะ

en: First Day
th: วันแรก

en: Last Day
th: วันสุดท้าย

en: Days Count
th: นับวัน

en: Free Days
th: วันหยุด

en: Title
th: คำนำหน้าชื่อ

en: Contract | Contracts
th[0]: สัญญา

en: Start Date
th: วันที่เริ่มต้น

en: End Date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Vacation Days
th: วันพักร้อน

en: Feast Calendar
th: ปฏิทินงานเทศกาล

en: Workingtime
th: เวลาทำงาน

en: Cost Center | Cost Centers
th[0]: ศูนย์ต้นทุน

en: Free Day | Free Days
th[0]: วันหยุด

en: Banking Information
th: ข้อมูลธนาคาร

en: Private Information
th: ข้อมูลส่วนตัว

en: Is employed
th: ถูกว่าจ้าง

en: Number
th: หมายเลข

en: Country
th: ประเทศ

en: Germany
th: เยอรมนี

en: Locality
th: ถิ่นที่อยู่

en: Postalcode
th: รหัสไปรษณีย์

en: Region
th: เขต

en: Street
th: ถนน

en: Street 2
th: ถนน 2

en: E-Mail
th: อีเมล

en: Telephone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Cell Phone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์เคลื่อนที่

en: Salutation
th: คำขึ้นต้น

en: Last Name
th: นามสกุล

en: First Name
th: ชื่อตัว

en: Employee name
th: ชื่อลูกจ้าง

en: Birthday
th: วันเกิด

en: Account Holder
th: เจ้าของบัญชี

en: Account Number
th: หมายเลขบัญชี

en: Bank Name
th: ชื่อธนาคาร

en: Code Number
th: หมายเลขรหัส

en: Employment begin
th: การจ้างงาน เริ่ม

en: Employment end
th: การจ้างงาน สิ้นสุด

en: Supervisor
th: หัวหน้า

en: Division
th: แผนก

en: Health Insurance
th: ประกันสุขภาพ

en: Profession
th: วิชาชีพ

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Cost Centers
th: ศูนย์ต้นทุน

en: Vacation
th: พักร้อน

en: Sickness
th: เจ็บป่วย

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: OK
th: ตกลง

en: Please use the following format: MM-DD
th: กรุณาใช้รูปแบบดังต่อไปนี้: MM-DD

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Calendars
th: ปฏิทิน

en: Vacation expires
th: พักร้อนหมด

en: Edit {0}
th: แก้ไข {0}

en: Choose the template
th: เลือกแม่แบบ ...

en: Working Hours per week
th: ชั่วโมงทำงานต่อสัปดาห์

en: Vacation days of one calendar year
th: วันพักร้อนของหนึ่งปีปฏิทิน

en: Mon.
th: จ

en: Tue.
th: อังคาร

en: Wed.
th: พุธ

en: Thu.
th: พฤ.

en: Fri.
th: ศ.

en: Sat.
th: ส.

en: Sun.
th: อา.

en: Enter description
th: ใส่ คำอธิบาย

en: CostCenter | CostCenters
th[0]: ศูนย์ต้นทุน

en: Startdate
th: วันเริ่ม

en: Edit {0} "{1}"
th: แก้ไข {0} "{1}"

en: Edit {0} for {1}
th: แก้ไข {0} สำหรับ {1}

en: Add {0} for {1}
th: เพิ่ม {0} สำหรับ {1}

en: You have to select at least one day to save this sickness entry.
th: คุณต้องเลือกอย่างน้อยหนึ่งวันเพื่อบันทึกการเจ็บป่วยครั้งนี้

en: You have to select at least one day to save this vacation entry.
th: คุณต้องเลือกอย่างน้อยหนึ่งวันเพื่อบันทึกการพักร้อนครั้งนี้

en: No day selected
th: ไม่ได้เลือกวันใด ๆ

en: Remaining
th: คงค้าง

en: Select Days
th: เลือก วัน

en: Book remaining vacation
th: จองพักร้อนที่คงค้าง

en: Create new accounts
th: สร้าง บัญชีใหม่

en: Booking has been successfull!
th: ประสบความสำเร็จในการจอง!

en: The remaining vacation days of the selected accounts have been booked successfully!
th: วันพักร้อนที่คงค้างของบัญชีที่เลือกนั้นได้ทำการจองแล้วเรียบร้อย!

en: Edit {0} for {1} - {2}
th: แก้ไข {0} สำหรับ {1} - {2}

en: Summary
th: ข้อสรุป

en: Free Times
th: เวลาที่ว่าง

en: Possible vaction days
th: วันกร้อนที่เป็นไปได้

en: Remaining vaction days
th: วันพักร้อนที่คงค้าง

en: Taken vaction days
th: วันพักร้อนที่ใช้ไป

en: Expired vaction days
th: วันพักร้อนที่หมดสิทธิ์แล้ว

en: Rebooked vaction days
th: วันพักร้อนที่ได้จองอีกรอบ

en: Days to work
th: วันที่ทำงาน

en: Hours to work
th: ชั่วโมงที่ทำงาน

en: Days to work after vacation and sickness
th: วันที่ทำงานหลังจากลาพักร้อนและเจ็บป่วย

en: Hours to work after vacation and sickness
th: ชั่วโมงที่ทำงานหลังจากลาพักร้อนและเจ็บป่วย

en: Apply contact data on form
th: ใช้ข้อมูลการติดต่อบนแบบฟอร์ม

en: Personal Information
th: ข้อมูลส่วนตัว

en: Internal Information
th: ข้อมูลภายใน

en: Book as vacation
th: จองเป็นพักร้อน

en: Sickness Days
th: วันที่ลาเจ็บป่วย

en: Could not book as vacation
th: ไม่สามารถจองเป็นพักร้อนได้

en: WK
th: สัปดาห์

en: Loading calendar data...
th: กำลังโหลดข้อมูลปฏิทิน...

en: Year can not be changed
th: ปีไม่สามารถเปลี่ยนได้

en: No more vacation days
th: ไม่มีวันพักร้อนแล้ว

en: Freetime Type
th: ประเภท เวลาว่าง

en: Possible free time definitions
th: จำกัดความเรื่องเวลาว่างที่เป็นไปได้

en: Vacation Status
th: สถานะ การพักร้อน

en: Possible vacation status definitions
th: จำกัดความสถานะการพักร้อนที่เป็นไปได้

en: Requested
th: ได้ทำเรื่องขอ

en: In process
th: อยู่ระหว่างดำเนินการ

en: Accepted
th: ได้อนุมัติแล้ว

en: Declined
th: ได้ปฏิเสธแล้ว

en: Sickness Status
th: สถานะ เจ็บป่วย

en: Possible sickness status definitions
th: จำกัดความเรื่องสถานะของการอาจจะเกิดการเจ็บป่วย

en: Default Feast Calendar
th: ปฏิทินงานเทศกาลหลัก

en: Here you can define the default feast calendar used to set feast days and other free days in datepicker
th: ตรงนี้คุณสามารถจำกัดปฏิทินงานเทศกาลหลักเพื่อใช้เป็นตัวตั้งวันฉลองและวันหยุดอื่น ๆ ได้

en: Extra freetime type
th: ประเภท เวลาว่างพิเศษ

en: Possible extra free time definitions
th: จำกัดความเรื่องเวลาว่างพิเศษที่เป็นไปได้

en: Payed
th: จ่ายแล้ว

en: Not payed
th: ไม่ได้จ่าย

en: Here you can define the day, when the vacation days taken from last year expires, the format is MM-DD.
th: ตรงนี้คุณสามารถจำกัดวันได้ เมื่อวันพักร้อนของปีก่อนได้นำมาใช้ รูปแบบจะเป็น MM-DD

en: edit private employee data
th: แก้ไขข้อมูลลูกจ้างที่เป็นเรื่องส่วนตัว

en: Edit birthday, account data and other private information of employee records
th: แก้ไขวันเกิด ข้อมูลปัญชีและความเป็๋นส่วนตัวอื่น ๆ ของบันทึกลูกจ้าง

en: No current contract!
th: ไม่มีสัญญาตอนนี้

en: A current contract could not be found!
th: สัญญาตอนนี้หาไม่พบ!

en: Contract not editable
th: สัญญาว่าจ้างไม่สามารถแก้ไขได้

en: You are not allowed to change the record if a vacation has been booked already!
th: คุณไม่สามารถเปลี่ยนบันทึกได้ กรณีที่มีการจองวันพักร้อนเรียบร้อยแล้ว!

en: No personal account found
th: ไม่พบบัญชีส่วนตัว

en: An existing personal account could not be found. Please create one!
th: บัญชีส่วนตัวที่มีอยู่ค้นหาไม่พบ กรุณาสร้างบัญชีใหม่!

en: No contract could be found.
th: ไม่พบข้อมูล

en: Please create a contract for this employee!
th: กรุณาสร้างสัญญาการจ้างให้ลูกจ้างคนนี้!

en: Contracts overlap
th: สัญญาซ้อนทับกัน

en: The contracts must not overlap!
th: สัญญาต้องไม่ซ้อนทับกัน!

en: The start date of the contract must be before the end date!
th: วันเริ่มในสัญญาการจ้างต้องอยู่ก่อนวันสิ้นสุดการว่าจ้าง!

en: No or no valid year given
th: ไม่มี หรือ ไม่ได้ให้ปีที่ถูกต้องมา

en: Please use a valid year!
th: กรุณาใช้ปีที่ถูกต้อง

en: Not allowed!
th: ไม่ได้รับอนุญาต!

en: It's only allowed to book remaining vacation days from years in the past!
th: อนุญาตให้จองวันพักร้อนจากปีที่ผ่านมาเท่านั้น!

en: You do not have admin rights on HumanResources
th: คุณไม่มีสิทธิ์ของผู้ดูแลระบบใน HumanResources

en: Currently employed employees
th: ลูกจ้างที่ถูกว่าจ้างในเวลานี้

en: Employees which are currently employed
th: ลูกจ้างที่กำลังถูกว่าจ้าง

en: All employees
th: ลูกจ้างทั้งหมด

en: All available employees
th: ลูกจ้างทั้งหมดที่ว่างอยู่

en: All accounts
th: บัญชีทั้งหมด

en: All available accounts
th: บัญชีทั้งหมดที่มีอยู่

en: Full-time 40 hours
th: เต็มเวลา 40 ชั่วโมง

en: Full-time 37.5 hours
th: เต็มเวลา 37.5 ชั่วโมง

en: Currently employed
th: ถูกว่าจ้างในเวลานี้
