Tine 2.0 - en to it translation catalogue (81 entries)

en: Description
it: Descrizione

en: Type
it: Tipo

en: Free Time | Free Times
it[0]: Tempo Disponibile
it[1]: Tempo Disponibile

en: Employee | Employees
it[0]: Dipendente
it[1]: Dipendenti

en: Status
it: Stato

en: Title
it: Titolo

en: Contract | Contracts
it[0]: Contratto
it[1]: Contratti

en: Start Date
it: Data inizio

en: End Date
it: Data Fine

en: Vacation Days
it: giorni di ferie

en: Feast Calendar
it: Calendario Festività

en: Cost Center | Cost Centers
it[1]: Centro di costo

en: Free Day | Free Days
it[0]: Giorno Diponibile
it[1]: Giorni Diponibili

en: Banking Information
it: Informazioni bancarie

en: Number
it: Numero

en: Country
it: Stato

en: Locality
it: località

en: Postalcode
it: CAP

en: Region
it: Provincia

en: Street
it: Via

en: Telephone Number
it: Telefono

en: Cell Phone Number
it: Numero Cellulare

en: Salutation
it: Saluto

en: Last Name
it: Cognome

en: First Name
it: Nome

en: Employee name
it: Nome dipendente

en: Birthday
it: Compleanno

en: Account Holder
it: Intestatario del conto

en: Account Number
it: Numero di conto

en: Bank Name
it: Nome Banca

en: Code Number
it: Numero di codice

en: Employment begin
it: Inizio impiego

en: Employment end
it: Fine Impiego

en: Supervisor
it: Supervisore

en: Division
it: Divisione

en: Health Insurance
it: Assicurazione sanitaria

en: Profession
it: Professione

en: Vacation
it: Ferie

en: Sickness
it: Malattia

en: Cancel
it: Cancella

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendars
it: Calendari

en: Choose the template
it: Scegli il modello

en: Working Hours per week
it: Ore lavorative settimanali

en: Mon.
it: Lun.

en: Tue.
it: Mar.

en: Wed.
it: Mer.

en: Thu.
it: Gio.

en: Fri.
it: Ven.

en: Sat.
it: Sab.

en: Sun.
it: Dom.

en: Enter description
it: Inserisci descrizione

en: CostCenter | CostCenters
it[0]: Centro Costi
it[1]: Centro Costi

en: Startdate
it: Data inizio

en: Select Days
it: Seleziona Giorni

en: Apply contact data on form
it: Applica i dati del contatto sul modulo

en: Personal Information
it: Informazioni Personali

en: Internal Information
it: Informazioni Interne

en: WK
it: SET

en: Loading calendar data...
it: Caricamento dati calendario...

en: Freetime Type
it: Tipo Tempo Disponibile

en: Possible free time definitions
it: Possibili definizioni di per il tempo disponibile

en: Vacation Status
it: Stato Ferie

en: Possible vacation status definitions
it: Possibili definizioni di stato ferie

en: Requested
it: Richiesto

en: In process
it: In esecuzione

en: Accepted
it: Accettato

en: Declined
it: Declinato

en: Sickness Status
it: Stato Malattia

en: Possible sickness status definitions
it: Possibili definizioni di stato di malattia

en: Excused
it: Giustificato

en: Unexcused
it: Non giustificato

en: Default Feast Calendar
it: Calendario Festività Predifinito

en: Here you can define the default feast calendar used to set feast days and other free days in datepicker
it: Qui è possibile definire il calendario predefinito delle festività utilizzato per impostare i giorni di festa e di altri giorni liberi

en: edit private employee data
it: modifica i dati privati dei dipendenti

en: Edit birthday, account data and other private information of employee records
it: Modifica compleanno, dati account e altre informazioni private dei dipendenti

en: No contract could be found.
it: Non è stato trovato alcun contratto.

en: Please create a contract for this employee!
it: Si prega di creare un contratto per questo dipendente!

en: You do not have admin rights on HumanResources
it: Non si dispone dei permessi di amministratore per le risorse umane

en: Employees which are currently employed
it: I dipendenti che sono attualmente impiegati

en: Currently employed
it: Attualmente impiegato
